Każdy powinien to wiedzieć

Jak widzi pies?

Pod względem bystrości wzroku pies ustępuje człowiekowi. Wprawdzie dzięki bocznemu ustawieniu oczu psy mają większy kąt widzenia, ale nie widzą tak szczegółowo i plastycznie jak ludzie. Ostrość ich widzenia mieści się  w granicach 7-100 metrów. Z większej odległości pies nie rozpoznaje nawet własnego Pana, jeśli ten stoi spokojnie. Przedmioty poruszające się psy mogą rozpoznać nawet z odległości około 1000 metrów. Stopień ostrości widzenia jest zależny w dużym stopniu od rasy psa. Itak charty,jak mówią myśliwi, “polują oczami” i mogą nawet z bardzo daleka dostrzec poruszające się zwierzęta, na które poluje myśliwy. Nocą pies widzi lepiej niż człowiek. Cechę tę awdzięcza błonie odblaskowej siatkówki oczu, jak również większej zawartości tak zwanej rodopsyny – substancji złożonej z witaminy A i białka, której brak powoduje tak zwaną kurzą ślepotę (ślepotę zmierzchową). Jak widzi pies? Czy pies widzi kolory? Pies nie rozróżnia barwy i jest prawie zupełnie ślepy na kolory. Niemniej nie jest jeszcze ustalone jakie barwy w ogóle może rozróżnić i w jakim stopniu.

Czy pies może jeść orzechy?

Czy psy mogą jeść orzechy? Cóż, odpowiedź nie jest taka prosta. Chociaż niektóre orzechy mogą nie zawierać toksyn, które niekorzystnie wpływają na psy, skorupy wszystkich orzechów stwarzają ryzyko rozerwania tkanki podczas przemieszczania się przez przewód pokarmowy psa. Orzechy zawierają duże ilości tłuszczów, które mogą powodować rozstrój żołądka psa. Wiele dostępnych w sklepach orzechów jest bogatych w sól i inne chemikalia, które mogą odwadniać, a nawet zatruwać psy. Orzechy pokryte czekoladą lub innymi słodyczami są jeszcze bardziej niebezpieczne. Czekolada jest toksyczna dla psów. Ogólnie rzecz biorąc, orzechy wydają się być niemądrym wyborem jedzenia dla psów, nawet jeśli są podawane są z umiarem jako smakołyki. Stare orzechy, które mogą być pokryte nawet małą ilością pleśni, powodują u psów mnóstwo innych problemów i powinny być trzymane od nich z daleka. Toksyny pleśni mogą powodować u psów zaburzenia neurologiczne i problemy z wątrobą. Ważne jest, aby pamiętać, że nawet najbardziej żarłoczne psy, są na ogół znacznie mniejsze niż ludzie. Oznacza to, że psy często mają problemy z przetwarzaniem i trawieniem produktów, które na ogół nie powodują u ludzi problemów. Na podstawie badań stwierdzamy, że najlepszym rozwiązaniem dla psów jest trzymanie ich z dala od orzechów.


Czy pies może jeść chleb?

Czy psom grozi niebezpieczeństwo, jeśli zjedzą chleb? Zasadniczo nie. Psy mogą bezpiecznie jeść chleb w taki sam sposób jak ludzie – oczywiście we wszystkim najważniejszy jest umiar. Zwykły biały i pszenny chleb jest ogólnie bezpieczny dla psów do jedzenia, pod warunkiem, że nasz czworonóg nie ma żadnych alergi. Spożywanie przez psa chleba nie stanowi dla niego zagrożenia, oczywiście tylko i wyłącznie jeśli karmiony jest on również pełną i zbilansowaną dietą. Pies może jeść chleb, ponieważ mu nie zaszkodzi, pamiętajmy jednak, że też mu w niczym nie pomoże. Chleb jest zasadniczo jedynie wypełniaczem i nie zawiera żadnych składników odżywczych, które nie są dostarczane przez standardowy pokarm, którego nie może zabraknąć w codziennej diecie psa. Każdy, kto kiedykolwiek zastanawiał się nad dietą, wie, że chleb jest pełen węglowodanów, co może doprowadzić Twojego psa do otyłości, dlatego chociaż chleb nie szkodzi psom nie polecamy, aby były one nim karmione.

Dlaczego pies je trawę?

Jest wiele powodów, dla których Twój pies lubi jeść trawę. Niektórzy sugerują, że psy mogą zacząć jeść trawę, gdy nie czują się dobrze, aby zwymiotować, a potem poczuć się lepiej. Inni kwestionują ten pomysł, twierdząc, że nie udowodniono, że psy są na tyle mądre, by decydować się na leczenie rozstroju żołądka przez spożywanie trawy. Co więcej, dowody sugerują, że większość psów, które jedzą trawę nie wykazuje wcześniej żadnych objawów chorobowych. W rzeczywistości grupa psów, które mogą jeść trawę z choroby i potrzeby zwymiotowania stanowi mniej niż 10%. Dlaczego faktycznie pies je trawę? Pies może jeść trawę, ponieważ poprawia mu to trawienie oraz spełnia niektóre niezaspokojone potrzeby żywieniowe, w tym przede wszystkim potrzebę błonnika. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli zaczniemy karmić nasze psy dietą bogatą w błonnik, przestanie je interesować jedzenie trawy.

Dlaczego pies wyje?

Wycie jest jedną z wielu form komunikacji głosowej stosowanej przez psy. Psy wyją, by przyciągnąć uwagę, nawiązać kontakt z innymi i ogłosić swoją obecność. Niektóre psy wyja również w odpowiedzi na wysokie dźwięki, takie jak syreny pojazdów ratunkowych lub instrumenty muzyczne. Jeśli Twoi sąsiedzi skarżą się, że Twój pies wyje, za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu i zostawiasz go samego najprawdopodobniej wycie psa jest spowodowane lękiem separacyjnym. Dlaczego pies wyje? Czy może być to oznaką czegoś niebezpiecznego? Psy czasami wyją, gdy są zranione lub chore. Jeśli twój pies zaczyna wyć, chociaż nigdy wcześniej tego nie robił lub wyje bardziej niż zwykle, zabierz go do weterynarza, aby wykluczyć u niego chorobę lub urazy. Skontaktuj się także w behawiorystą, gdyż wycie może być spowodowane właśnie wspomnianym wyżej lękiem separacyjnym.


Czy pies może pić mleko?

Chociaż niektóre psy nie mają problemów z trawieniem mleka i produktów mlecznych, podobnie zresztą jak ludzie, część z nich może po ich spożyciu doświadczać ostrego niepokoju jelitowego, takiego jak biegunka lub wymioty. Czy pies może pić mleko? Wszystko sprowadza się do tego, jak pies radzi sobie ze specyficznym składnikiem odżywczym, które znajduje się w mleku – znanym jako laktoza. Czym właściwie jest laktoza? Laktoza jest rodzajem cukru. Aby pies strawił mleko, laktoza musi najpierw zostać rozbita na dwa podstawowe, łatwe do wchłonięcia cukry. Aby to zrobić, ciało psa musi być w stanie wyprodukować specjalny enzym rozszczepiający laktozę, znany jako laktaza. W rzeczywistości większość z psów nie jest w stanie tego zrobić. Bez laktazy pies po prostu nie może trawić produktów mlecznych, co skutkuje objawami ze strony jelit. Ta niezdolność do trawienia mleka znana jest jako nietolerancja laktozy. Jest to ta sama nietolerancja laktozy, na którą cierpi tak wielu ludzi każdego dnia. Więc jeśli zauważyłeś, że Twój pies po wypiciu mleka wymiotuje lub ma biegunkę najprawdopodobniej cierpi na tą przypadłość i nie powinno pić mleka, ani jeść nabiału.

Czy pies może jeść jabłko?

Jak mówi stare powiedzenie, jedno jabłko dziennie sprawi, że zaczniesz omijać lekarzy. Czy jabłka działają równie dobrze na psy jak na ludzi? Jak się okazuje, tak jest! Psy mogą jeść jabłka, ponieważ są one zdrowe i niskokaloryczne. Jabłka są dobrym źródłem witaminy A, witaminy C i błonnika pokarmowego, a także pomagają utrzymać w czystości zęby psa i odświeżyć oddech. W jaki sposób pies może jeść jabłko? Psy mogą jeść jabłka, ale ważne jest, aby usunąć wcześniej z niego wszystkie nasiona. Nasiona jabłek zawierają cyjanek, i chociaż kilka nasion prawdopodobnie nie zaszkodzi Twojemu psu, to jedzenie ich w większej ilości z czasem może prowadzić do nagromadzenia cyjanku w organiźmie psa, co stanowi już zagrożenie. W związku z tym, aby Twój pies mógł zjeść jabłko musisz najpierw pozbyć się rdzenia jabłka – które również stwarza ryzyko zadławienia – i pokroić pozostałe owoce na plasterki.



Czy pies może jeść ziemniaki?

Nigdy nie należy karmić swojego psa surowym ziemniakami. Ziemniaki należą do rodziny warzyw psiankowatych, która obejmuje także pomidory. Podobnie jak pomidory, surowe ziemniaki zawierają solaninę, związek, który jest toksyczny dla niektórych psów. Gotowanie ziemniaka zmniejsza poziom solaniny, dlatego jeśli karmisz swojego psa ziemniakiem, należy go upiec lub ugotować. Ziemniaki smażone na oleju, takie jak frytki lub chipsy ziemniaczane, lub ziemniaki z masłem oraz dodaną do nich solą nie są zdrowe dla psów. Jeśli twój pies macukrzycę, nie należy podawać mu w ogóle ziemniaków, ponieważ mogą powodować one skoki cukru we krwi. Ciało psa jest zaprojektowane tak, aby uzyskać większość składników odżywczych z białka zwierzęcego, więc jeśli zdecydujesz się nakarmić psa pieczonymi lub gotowanymi ziemniakami, powinno to być robione z umiarem. Karmienie psa zbyt dużą ilością węglowodanów może prowadzić do otyłości lub innych problemów zdrowotnych.


Jak oduczyć psa sikania w domu?

Jeśli twój pies sika gdzie popadnie musisz przygotować się na to że zwykle potrwa długo zanim uda się go nauczyć zachowania czystości. Bardzo ważne jest zachowanie cierpliwości do psa, pamiętajmy, że zwierzęta nie są złośliwe, pies sikaniem na dywan nie chce zrobić Ci na złość. W każdym przypadku należy przede wszystkim pieska dokładnie obserwować i poświęcić mu czas. Jak oduczyć sikania psa? Zwykle po każdym posiłku pies odczuwa potrzebę opróżniania przewodu pokarmowego i pęcherza. Należy zatem zaraz po posiłku wyjść z psem i wskazać na dworze odpowiednie miejsce, a gdy się tam załatwi należy go pochwalić i dac mu smakołyk. Pies niekiedy musi się załatwić także między posiłkami. Jeśli zatem widzimy, że zaczyna biegać w około jakby czegoś szukając, a przy tym być może skrobie podłogę i skomli to jest najwyższy czas, aby wyjść z nim na dwór. I w tym przypadku należy pamiętać aby psa pochwalić i pogłaskać, gdyż powinien on szybko zrozumieć, że jest pożądane, aby załatwił się na dworze. Pamiętajmy, że pies powinien kojarzyć czas spędzony na dworze z czymś przyjemnym, nie możemy podczas spaceru na niego krzyczeć i go pośpieszać. Jeśli jednak psu zdarzy się wysikać w mieszkaniu, co na początku tresury jest niemal regułą, należy oczywiście psa zganić, ale tylko wtedy gdy został złapany na gorącym uczynku. W innym przypadku nie będzie widział żadnego związku między naganą, a swoim czynem. Pamiętajmy, że szczególnie gdy problem ten nie dotyczy szczeniaków, może on również świadczyć o różnych schorzeniach. W tym celu należy pójść do weterynarza, który poprosił poprosi o przyniesienie próbki moczu psa i przeprowadzi z Tobą wywiad. Po przeprowadzeniu wywiadu i zrobieniu analizy moczu lekarz dokładnie zbada psa zwracając szczególną uwagę na drogi moczowe, zwłaszcza pęcherz i nerki oraz wygląd narządów płciowych.Taka wizyta może wystarczyć do tego, aby rozwiązać problem sikania przez psa w domu. Przyczyną nietrzymania właściwej ilości moczu może być nieprawidłowy rozwój pęcherza, wadliwe funkcjonowanie zwieraczy lub stan zapalny pęcherza. Jeśli pies jest bardzo młody lub problem występuje od lat szczenięcych psa przyczyną dolegliwości może być nieprawidłowa budowa pęcherza. Gdy problem dotyczy suki w średnim wieku lub starszej to zapewne przyczyną schorzenia jest wadliwe funkcjonowanie zwieraczy, zwłaszcza jeśli suka została wysterylizowana. Jeśli zwierzę zaczyna siusiać częściej wykazując przy tym objawy parcia i oddając jedynie niewielkie ilości moczu prawdopodobnie może mieć infekcję lub stan zapalny pęcherza. U psów może także dojść do powiększenia gruczołu prostaty lub zatkania cewki moczowej. Nalezy równiez zwrócić szczególną uwagę, gdy pies nagle zaczyna załatwiac się pod nieobecność właścicieli – może to byc pierwszy objaw lęku separacyjnego.

Jak się liczy wiek psa?

Istnieje popularna teoria na temat liczenia wieku psa, która polega na tym, że jeden rok psa liczony jest jako siedem ludzkich lat. Mimo, że ta teoria znana jest od lat w rzeczywistości jeśli chcemy wiedzieć jak liczy się wiek psa nie możemy w 100% na niej polegać. Jak się liczy wiek psa? Jak obliczyć lata psa na lata ludzkie? Ogólne wytyczne, których należy się trzymać są następujące:

  • 15 lat życia człowieka to pierwszy rok życia psa średniej wielkości,

  • Drugi rok dla psa to około dziewięć lat dla człowieka,

  • Następnie każdy rok ludzki oznaczać będzie dla psa około 5 lat.

Jak wytresować psa?

Istnieje wiele komend, których można nauczyć swojego psa. Najbardziej podstawową jest “siad”. Jak wytresować psa, by potrafił siadać? Wystaczy ku temu kilka kroków, które powinniśmy wykonywać razem z pupilem. Po pierwsze przygotujmy się i zaopatrzmy się w przysmaki oraz czas. Weźmy do ręki smakołyk, zwracając na siebie uwagę psa np. wołając go. Następnie umieśćmy dłoń ze smakołykiem nad głowę psa, ponieważ gdy pies próbuje pochwycić smakołyk unosi głowę do góry, co automatycznie powoduje, że siada. Jeżeli zauważyliśmy, że psiak siada mówimy komendę „siad” i podajemy psu smakołyk, gdy ten siedzi. Pamiętajmy, aby nie wypowiadać komendy dopóki pies nie usiądzie W chwili wypowiadania komendy dłoń powinna być ciągle w górze. Jeżeli pies nie jest zainteresowany smakołykami możemy posłużyć się ulubioną zabawką lub inną nagrodą.  Gdy pies skacze i szczeka domagając się smakołyka musimy go ignorować i schować rękę za siebie, po chwili zaczynamy od nowa i powtarzamy powyższe punkty. Gdy pies usiadł należy go pochwalić i powtórzyć cały proces od nowa kilka razy. Na początku trening zawsze zaczynamy ze smakołykiem, co spowoduje utrwalenie odpowiedniego zachowania psa, ale gdy pies nauczy się już wykonywania poprawnie komendy„siad” ze smakołykiem, naturalną koleją rzeczy jest przejście do treningu bez smakołyku w dłoni. Po poprawnym wykonaniu polecenia nagradzamy psa smakołykiem i pochwałą. Trening powinien być regularnie powtarzany aż do perfekcyjnego wykonywania go przez psa. Powinniśmy także wydłużać czas pozostawania psa w pozycji „siad”. Możemy to realizować poprzez dawanie psu smakołyka z lekkim opóźnieniem, co nauczy go cierpliwości. Pamiętajmy, że większość tresur wymaga wiedzy i cierpliwości, dlatego często najlepiej oddać psa w ręce profesjonalistów.

Jak oduczyć psa gryzienia?

Jeśli zastanawiasz się jak oduczyć psa gryzienia, na początku musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pies gryzie, ponieważ jest agresywny, czy traktuje gryzienie jako część zabawy z właścicielem. Czasami trudno jest odróżnić podgryzanie ręki dla zabawy od gryzienia ręki z agresji. W większości przypadków pies, który nie jest agresywny będzie miał zrelaksowane ciało i twarz. W większości przypadków ciało agresywnego psa będzie wyglądać sztywno. Może on marszczyć pysk i odciągać wargi, aby odsłonić zęby. Poważne, agresywne ugryzienia są zwykle szybsze i bardziej bolesne niż te, które pies wykonuje dla zabawy. Jeśli pies gryzie dla zabawy zacznij na to reagować. Kiedy bawisz się ze swoim psem, a on wsadz twoje ręce w pyszczek i ugryzie natychmiast zaprzestać zabawy i głaskania psa i odejdź od niego. Tego typu tresura powinna sprawić, że z czasem przestanie Cię gryźć podczas zabawy. Jeśli jednak Twój pies gryzie, ponieważ jest agresywny nie ryzykuj i nie próbuj go od tego oduczyć na własną rękę. W takim przypadku najlepiej jęli skonsultujesz się z psim behawiorystą i pozwolisz specjalistom oduczyć swojego psa agresji.


Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Pies szarpie się na smyczy i ciągnie tak, że nie potrafisz go utrzymać?Takie zachowanie możemy oglądać prawie codziennie. Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Posłuszne chodzenie na smyczy może zostać wyćwiczone, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Najważniejsze to pokazać psu, że takie działania nie mają sensu i nie doprowadzą go do miejsca które w danej chwili bardzo go zainteresowało. Gdy pies ciągnie do jakiegoś miejsca warto zawrócić, aby wybić go z tego zachowania i dopiero wtedy pójść z powrotem. Za każdym razem, gdy pies idzie spokojnie należy go chwalić, warto też poczęstować go przekąską. Treningi powinny na początku trwać maksymalnie kilka minut, aby pies brał w nich udział z zapałem i radością. Gdy pies dobrze opanuje to ćwiczenie kolej na zwiększenie stopnia trudności i trenowanie z psem na smyczy tam, gdzie panuje duży ruch i jego uwagę rozpraszać będą samochody, ludzie oraz inne psy.

Jak nazwać psa?

Wybranie imienia dla psa to bardzo ważny moment dla każdego właściciela. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, imię musi nie tylko podobać się właścicielom, być ładne i dźwięczne, ale także pasować do charakteru psa. Należy zastanowić się nad wyborem imienia dla psa, ponieważ decyzja jaką się podejmie w tej sprawie, będzie wiążąca na wiele lat. Nie możemy potem zmienić swojego wyboru – to z pierwszym imieniem będzie identyfikował się Twój pies, to na nie będzie reagował i to ono ułatwi mu odpowiadanie na twoje komendy. Postaraj się wybrać takie imię, które szybko zostanie zapamiętane przez Twojego psa, przede wszystkim nie może być ono zbyt długie, aby psa można było łatwo zawołać.

Jak często kąpać psa?

Kąpanie psa nie jest tylko dobre dla jego higieny, to także doskonała okazja do sprawdzenia czy nie ma on zadrapań, guzków, pcheł i innych nieprawidłowości. Rzeczy tego typu są łatwiejsze do zauważenia, gdy włosy psa są mokre i płaskie. Jak często należy kąpać psa? Zależy to od kilku czynników:

1. Długość włosów.

Czy twój pies ma długie włosy, które mogą uwięzić brud i kawałki błota? A może pies jest krótkowłosy, przez co jest mniej podatny na brud?

2.  Poziom aktywności.

Pies, który przeważnie przebywa w pomieszczeniu, jest prawdopodobnie czystszy niż pies, który lubi kopać dziury, bawić się w parku i pływać.

3. Alergie i warunki skórne.

Niektóre psy mają alergie skórne lub inne schorzenia, które sprawiają, że potrzebują one kąpieli częściej lub rzadziej.

Zaleca się kąpać psa co najmniej raz na trzy miesiące. Możesz myć psa co drugi tydzień, jeśli bardzo się brudzi (z użyciem delikatnego szamponeu dla psów lub samą wodą, aby nie podrażanić skóry). Czy nie należy kąpać psa częściej np. codziennie? To prawda, że nie należy przesadzać z kąpielami. Twój pies potrzebuje naturalnych olejów wytwarzanych przez skórę, aby wspomóc wzrost włosów i zapewnić skórze barierę ochronną. Poza tym kąpiele mogą powodować podrażnienia i suchość skóry.



Jak uspokoić psa?

Wiele psów trafia do schronisk dla zwierząt z powodu problemów z zachowaniem spowodowanych nadpobudliwością. Schroniska są pełne psów, które warczały, przekopały ogród, żuły wszystko w zasięgu wzroku i ogólnie sprawiały dużo kłopotów, ponieważ miały nadmiar energii, a właściciele nie znali sposobów na ich uspokojenie.

Jak uspokoić psa?

1. Pozwól mu wyładować swoją energię.

Jeśli chcesz dobrze wychowanego psa, musisz mu pozwolić się wyszaleć. Idealny jest długi spacer rano, 30-60 minut, a następnie wieczorem po pracy. Udostępnij psy przestrzeń do wybiegania się, a jeśli to lubi to także do zabawy z innymi psami. Nie poganiaj go na spacerach, daj mu wszystko powąchać, bo pies męczy się nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Pomoże mu to powstrzymać się przed szaleństwem w domu. Spędzaj ze swoim psem aktywnie czas – zagraj w energiczną grę rzucając mu piłkę lub frisbee, trenujcie agility itp. .

2. Zbuduj u psa poczucie bezpieczeństwa.

Nadpobudliwość u psów często wynika z tego, że czują one brak bezpieczeństwa. Jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku psów adoptowanych. Ważne w tym przypadku jest opracowanie codziennej rutyny, która  da Twojemu psu wyobrażenie, czego może oczekiwać od życia, i uspokoić jego nerwy. Nie musisz pisać szczegółowego harmonogramu, jak będzie wyglądał każdy dzień, ale trzymanie się pewnej spójności (stałe godziny wyjść na spacer, jedzenia, zabawy) w codziennym życiu może mieć silny pozytywny wpływ na twojego psa.

3. Trenuj posłuszeństwo

Trening posłuszeństwa buduje wspólny język między Tobą, a twoim psem. To kolejny sposób na uspokojenie nerwów psa, ponieważ uczy go, jakich zachowań od niego oczekuje jego właściciel. Uczenie się nowych sztuczek to także świetny sposób na ćwiczenie koncentracji i skupienia u psów.